Co oznacza ten ból podbrzusza i obrzęk?

Witam Mam straszny ból w podbrzuszu i w prawym boku Plus do tego jeszcze mam cały czas spuchnięty brzuch, nawet jak wstaje rano Również mam straszny ból piersi I nieraz jak oddaję mocz to również odczuwam bol Byłam u lekarza ale jedynie dostałam tabletki przeciw bólowe Wiem również że mam cysty na obu jajnikach I to już tak trwa miesiąc W ciąży na pewno nie jestem, od kilku miesięcy z nikim nie wspolczylam Czy mogłabym prosić o poradę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości, jak ból podbrzusza, wzdęcie brzucha oraz ból piersi mogą mieć wiele różnych przyczyn i bez konsultacji lekarskiej trudno wskazać, co dokładnie powoduje tego typu objawy. Diagnostykę powinna Pani zacząć od lekarza medycyny rodzinnej i internisty. Kluczowe w ocenie Pani zdrowia będą takie badania, jak morfologia krwi, badanie moczu oraz usg jamy brzusznej. Na ich podstawie lekarz oceni, czy będzie konieczne leczenie specjalistyczne.

Jednocześnie warto skonsultować się z ginekologiem, aby zweryfikować, czy źródłem tych objawów nie są patologie w obrębie układu płciowego. W takim przypadku pomocne może być usg ginekologiczne. Jeżeli ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów płciowych konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Warto dodatkowo udać się na wizytę do endokrynologa i wykonanie badań określonych hormonów, które pomogą określić, czy tego typu dolegliwości nie są przypadkiem wynikiem zaburzeń hormonalnych. Należałoby również przebadać się pod kątem gastrologicznym, przede wszystkim zbadać pracę jelit.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Warto również zobaczyć, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają specjaliści portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podbrzusza-i-wzdety-brzuch

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdety-brzuch-i-bol-w-podbrzuszu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.