Co oznacza ten opis badania kręgosłupa u 36-latki?

Dzień dobry, Mam wyniki prześwietlenia i do poniedziałku muszę czekać na opinie lekarza, chciałabym jednak czegoś się juz dowiedzieć mniej więcej. Lordoza szyjna spłycona. Trzony kręgów o prawidłowej wysokości i strukturze kostnej, z mierną osteofitozą brzeżną tylnych krawędzi. Krążki m-kręgowe C5/C6 i C6/C7 są nieco zwężone. Zweżenie szpar wszystkich stawów unkowertebralnych, zaostrzenie ich krawędzi. Z gory dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie RTG wskazuje na niewielkie zmiany, prawdopodobnie o charakterze dyskopatycznym.

Spłycenie lub zniesienie naturalnego wygięcia kręgosłupa, czyli lordozy, jest jedną z najczęstszych patologii w obrębie kręgosłupa, podobnie jak zwężenie przestrzeni międzykręgowych.

Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskami. Gdy ulegają przeciążeniu, ich funkcja amortyzacyjna ulega osłabieniu. Mogą pojawiać się dolegliwości bólowe, a w przypadku odcinka szyjnego również drętwienie, mrowienie i bóle kończyn górnych, niekiedy nawet bóle głowy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.

By móc powiedzieć coś więcej, wskazane byłoby wykonanie dokładniejszego badania, to jest MRI odcinka szyjnego kręgosłupa, ponieważ to dzięki niemu można dokładnie określić patologie w obrębie krążków międzykręgowych. Oczywiście wynik badania koniecznie należy skonsultować z lekarzem, który skierował na badanie, bo konieczne jest odniesienie zdjęć RTG do stanu pacjenta, zgłaszanych przez niego dolegliwości czy historii chorób.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.