Co oznacza ten wynik badania kręgosłupa u 47-latka?

Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykręgowych. Drobne guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów kręgów. Przewężone przestrzenie międzykręgowe Th11-Th12, L1-L2, L1-S1, L4-S1. Na poziomie L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5-S1 szerokie wypuklenie krążka międzykregowego do 4 mm z cechami ucisku worka oponowego, przewężone zachyłki boczne, wymiar AP kanału kręgowego około 8 mm, konflikt wyrostków kolczystych L2-S1. Koszmarne objawy bólowe kręgosłupa na odcinku lędźwiowo krzyżowym, pieczenie i kłócie promieniujące, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie na codzień, zarówno w dzień jak i w nocy. lat 47

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bóle kręgosłupa to częsta i uciążliwa dolegliwość wśród osób dorosłych. Dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jednakże zauważono, że wraz z wiekiem schorzenia ze strony kręgosłupa znacznie się nasilają. Obejmują one przeważnie grupę osób wykonujących ciężkie prace fizyczne, prowadzące siedzący tryb życia, a także może być wynikiem kontuzji przy wzmożonych ćwiczeniach fizycznych.

Po przeanalizowaniu Pana wyniku badania obrazowego części lędźwiowej kręgosłupa można by stwierdzić, że cierpi Pan na zwyrodnienie kręgosłupa. Obecność guzków Schmorla może być wynikiem nadmiernych obciążeń kręgosłupa, świadczących o jego zwyrodnieniu. Według opisu badania przestrzeń między sąsiednimi trzonami kręgowymi uległa zwężeniu.

Stwierdzono również wypuklenie krążka międzykręgowego. Mogłoby to świadczyć o dyskopatii kręgosłupa. Ucisk na worek oponowy to dość niebezpieczne schorzenie. Sam worek zbudowany jest z opony twardej, ale jego wnętrze wypełnione jest płynem mózgowo rdzeniowym. Ucisk taki może powodować silny ból.

W opisanych zachyłkach bocznych natomiast znajdują się korzenie rdzeniowe, które przenoszą odczuwanie bólu z kończyn dolnych. Badanie wskazuje na ich przewężenie, co może prowadzić do ucisku korzeni rdzeniowych, a także pojawienie się rwy kulszowej.

Dodatkowo istnieje zagrożenie, że wyrostki kolczyste pod wpływem ruchu, ocierają się o siebie, co prowadzi do powstania bólu.

Proponujemy wizytę u lekarza ortopedy lub neurologa w celu potwierdzenia dokładnej diagnozy. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i wskaże kierunek leczenia oraz rehabilitacji.

Tymczasem zalecamy prowadzić oszczędny tryb życia, nie podnosić ciężkich przedmiotów oraz nie wykonywać obciążających prac fizycznych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.