Co oznacza ten wynik badania tarczycy u 24-latki?

Czy jeśli badanie USG tarczycy wyszło mi w następujący sposób (czyli chyba w normie?): "Tarczyca: Płat prawy: 15 × 17 × 49 mm. Płat lewy: 12 × 12 × 49 mm. Cieśń: 4 mm. całkowita objetość gruczołu: 10,1 ml. Miąższ tarczycy nieznacznie niejednorodny, bez zmian ogniskowych. W obrębie szyi patologicznie zmienionych węzłów chłonnych nie zobrazowano. wn; EU-TIRADS-PL-1 Obraz może odpowiadać niedoczynności", to mogę mimo to mieć niedoczynność tarczycy albo Hashimoto?
KOBIETA, 24 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie obrazowe tarczycy. To niezbędne postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu chorób tego gruczołu.

Nie wspomniano natomiast, czy są odczuwane pewne objawy, które świadczyłyby o problemach z tarczycą, czyli między innymi: przewlekłe zmęczenie, problemy z miesiączkami, suchość skóry, wypadanie włosów, czy ciągłe odczuwanie zimna.

Trudno bez dokładnej diagnostyki, tylko na podstawie badania obrazowego stwierdzić, że obecne jest jakieś schorzenie tarczycy. Analizując przedstawiony opis badania USG można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie uchwycono żadnych zmian w obrazie tego gruczołu. Niewielki stopień niejednorodności mógłby wskazywać na toczący się proces zapalny. Jednakże tylko lekarz może pomóc w postawieniu diagnozy na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.