Co oznacza wynik badania MR odcinka L-S kręgosłupa?

Prosze o wyjaśnienie mi wyniku badania MR odcinka L-s kręgosłupa. - fizjologiczna lordoza lędzwiowa spłycona, - krążek m. L1/L2 nieznacznie odwodniony, z zachowaną wysokością, z wypukliną tylną, modelującą worek oponowy, zwężającą zachyłki boczne, - krążek m. L4/L5 odwodniony, nieznacznie obniżony ,z przepukliną tylną, uciskającą worek oponowy, - zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach m-k, zwężające otwory m., - naczyniak w trzonie L3 - przepukliny dotrzonowe w odcinku, Th11-L4, - stożek rdzenia kręgowego bez zmian sięgający po,iomu kręgu L1, - ostre ustawienie kości krzyżowej. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego opisu. Czy takie objawy jak ból kręgosłupa i takie promieniowanie do lewj nogi a czasem lekkie mrowienie mogą być obiawem jakiegoś ucisku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Tak, Pani objawy są najpewniej spowodowane przepukliną krążka międzykręgowego, który uciska rdzeń kręgowy. Wynik powinien ocenić lekarz zlecający badanie, który zdecyduje o odpowiednim leczeniu. Pozdrawiam!