Co oznacza wynik badania przełyku i żołądka 25-letniej osoby?

Opis badania: Przełyk o prawidłowej błonie śluzowej, linia Z regularna położona na górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust na wprost i w inwersji luźny, w inersji w trakcie odruchów widoczna przepuklina wślizgowa. Żołądek rozdmuchuje się, persystaltyka prawidłowa, jeziorko klarowne. Okolica podwpustowa, dno, trzon i antrum żołądka o prawidłowej błonie śluzowej. Odźwiernik kształtny, drożny. Opuszka i część pozaopuszkowa kształtna, prawidłowa. Rozpoznanie: refluks żołądkowo-przełykowy, przepuklina wślizgowa. Bardzo prosze mi powiedzieć, co to wszystko może oznaczać. czy to jest bardzo poważne. Mam 25 lat.

Lek. Paweł Szadkowski

Choroba refluksowa przełyku nie jest bardzo 'groźną' chorobą (chociaż nie leczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań) i dosyć często występuje w populacji. Leczenie polega zazwyczaj na leczeniu farmakologicznym i może być długotrwałe lub nawet przewlekłe. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie zabiegowe. Przepulina rozworu przełykowego sprzyja lub bezpośrednio odpowiada za wystąpienie tej choroby. Waro udać się do Twojego lekarza prowadzącego w celu interpretacji klinicznej wyniku badania i zalecenia najlepszego leczenia.