Co oznaczają takie wyniki 44-latki?

Proszę o interpretację wyników CA 125 II 7,48 U/ml PROLAKTYNA 31,12 ng/ml PROLAKTYNA po MCP 132,41ng/ml FSH 5,91 mlU/ml LH 7,25 mlU/ml ESTRADOL 72,91 pg/ml Wyniki zrobiłam na hormony bo od dwóch miesięcy mam nieregularne okresy .A teraz okres znowu dostałam 10 dni wcześniej. Mam 44 lata .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonów.

Nie wspomniała Pani jednak, czy występują jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są jakieś leki, mogące mieć wpływ na gospodarkę hormonalną. Należy podkreślić, że przyczyn zaburzenia miesiączkowania może być wiele. Na taki stan bardzo często wpływają problemy hormonalne, ale nie tylko. Obniżenie odporności, infekcje wirusowe, choroby autoimmunologiczne, przewlekły stres, czy zmęczenie wpływają na nieregularność i intensywność miesiączki.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie większość parametrów wystąpiła w ustalonych normach referencyjnych. Jedynie wartość prolaktyny została przekroczona. Biorąc pod uwagę Pani problemy z miesiączkowaniem, istnieje przypuszczenie, że jest to przyczyna takiej dolegliwości.

Jednakże, aby dokładnie poznać źródło tej przypadłości, należałoby skonsultować się z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie wcześniejszych badań zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu.

Na pewno była by wskazana dalsza kontrola poziomu prolaktyny oraz ustalenie przyczyny jej wzrostu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.