Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 31-latki?

Witam. Proszę o interpretację wyników hormonalnych. Robione były w 2 dniu miesiączki TSH: 3.863 uIU/ml FSH: 11.40 mIU/ml LH: 9.34 mIU/ml Estradiol: 29 pg/ml Prolaktyna: 1398.7 mIU/l DHEA S-04: 164 ug/dl Testosteron: 0.38 mg/ml

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, ze wykonuje Pani kontrolne badania hormonalne. Nie wspomniano natomiast, z jakiego powodu była wykonywana diagnostyka, a także, czy występują jakieś niepokojące objawy.

Analizując wskazane wyniki badań, można by stwierdzić, że część wystąpiła poza granicami ustalonej normy referencyjnej.

W przypadku TSH, FSH, DHEA – S04 oraz LH, ich wartości okazały się prawidłowe. Natomiast poziom prolaktyny wystąpił znacznie podwyższony. Dodatkowo wartość estradiolu oraz testosteronu przeciwnie – obniżona.

Przyczyn takich nieprawidłowości może być wiele, natomiast każde zaburzenie hormonalne należałoby skonsultować z lekarzem endokrynologiem. Specjalista może zdecydować o wykonaniu dodatkowej diagnostyki, między innymi: USG jamy brzusznej i narządów rodnych oraz tomografii komputerowej głowy.

Istotne są aktualne objawy, które Pani odczuwa, jak np. bóle głowy, piersi, zmęczenie, senność, czy problemy z regularnym miesiączkowanie.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-u-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.