Co oznaczają wyniki badań serca 24-latka?

Dzień Dobry! Otóż może zacznę od początku. Mając 10 miesięcy wykryto u mnie przetrwały przewód tętniczy. Wtedy też miałem operację. Przewód powiązano dwoma podwiązkami i pomiędzy nimi podkłuto (nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, chce po prostu dać jak najwięcej informacji). Od tamtej pory byłem pod opieką kardiologa. Aż do roku 2010. Wtedy na wizycie rozpoznano "stan po libacji PDA" i tyle. Echo jamy serca niepowiększone, przegrody szczelne, zastawki bez widocznych zmian morfologicznych Pień płucny i łuk aorty prawidłowy, nie widać PDA, struna rzekoma w LV Nie ma istotnej VCC LVDd/ds -5,0/3,4cm SF - 33% Vmax AoD - 1,34 m/s I uznano, ze nie wymagam leczenia w poradni kardiologicznej. Żadnych lekow, nic. Wtedy też zacząłem uprawiać czynnie sport. Przez 8 lat nic sie nie działo, nawet przy dość sporych obciążeniach na siłowni. Nic się nie działo do czasu. W tym tygodniu zaraz po treningu siłowym poczułem tak jakby spowolnione i nierównomierne bicie serca. W dodatku biło raz mocniej a raz wolniej. Lekko mnie "przymroczyło", usiadłem, odpocząłem i było w miarę okej. Następnego dnia czułem nadal dziwny rytm serca, mimo to stwierdziłem, że to nic i poszedłem na luźny trening w formie cardio (trucht 40min). Również było okej (poza biciem serca - wciąż dziwne lecz nie uciążliwe). No i kolejnego dnia stwierdziłem, że zrobię intensywniejszy trening z użyciem ciężarów. Już po pierwszej serii roboczej (nie rozgrzewokej) złapały mnie duszności i kołatanie serca wzmożyło się - postanowiłem odpuscić. Od tamtej pory mam większę i mniejsze problemy z oddychaniem (często ziewam, ciężej mi nabrać powietrza). Umówiłem się na wizytę u kardiologa. Doktor odradził treningów siłowych i zalecił bieganie itp. Natomiast stwierdził, że z sercem wszystko okej. Aorta 28mm, zastawka aortalna prawidłowa Otwarcie dobre, niedomykalność Zastawka dwudzielna - wiotki płatek przedni, otwarcie - dobre, niedomykalość ( ) Zastawka trójdzielna - prawidłowa, niedomykalnosć Tętnica płuca - prawidłowa, zastawka Lewy przedsionek 29mm Lewa komora: wielkość skurczu 40mm, w rozkurczu 30mm (prawidłowa) Kurczliwość (dobra) Odcinkowe zaburzenia kruczliwości - brak Czynność rozkurczowa - prawidłowa Tylna sciana: w rozkurczu 8mm (norma) Przegroda międzykomorowa: grubośc w rozkurczku 9mm (norma) Osierdznie - wolne Prawa komora 18mm (prawidłowa) Inne zmiany: Krążenie Hiperkinetyczne Wnioski: Cechy MVPc. IM ( ( ) - syndr. Barlowa To wyniki badań. Za mięsiąc założą mi holtery - ciśnieniowy i EKG. Natomiast z tymi dusznościami słabo widzę czekanie miesiąc na podjęcie kolenjego kroku. Dodatkowo doktor przepisał mi Nebilet (5mg) - 1/4 tabletki dziennie, mimo, że nie mam nadcisnienia. Czy lek nie zaszkodzi? Dodam, że jestem po 12 miesięcznym okresie chudnięcia - schudłem 23kg. W tym czasie nie robiłem badań hormonalnych. Czy to może być wina hormonów? Np. hormonów tarczycy? Jakie Państwo by radzili przebadać? Czy jednak to arytmia? Czy może z tymi dusznościami udać się do pulmonologa? Cokolwiek? jakieś rady, proszę o pomoc. Ostatnie pytanie - kawa, czy w moim wypadku odstawić kompletnie czy nie powinna mi zaszkodzić? (pijałem dwa kubki dziennie). Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam serdecznie :)

Lekarz włączył lek na podstawie całokształtu obrazu klinicznego, w razie wątpliwości odnośnie jego stosowania proponuję zapytać o to przy następnej wizycie. Spadek masy ciała mógł być spowodowany wzmożonym wysiłkiem fizycznym, treningami? W razie niepokoju proponuję na początek udać się do lekarza POZ celem badania i ewentualnego zaplanowania szerszej diagnostyki. Pozdrawiam.