Co oznaczają wzdęcia i bóle brzucha?

Witam, od trzech tygodni mam bóle brzucha nerwicowe i wzdęcia po jedzeniu czegokolwiek. Jem b. mało i lekkostrawne. Czasem bóle ustają. Ale nie mogę jeść obiadów i normalnych posiłków bo gdy zjem więcej bóle wracają. Piję wodę mineralną i jem placek drożdżowy, czasem banany w małej ilości. Ogólnie boję się jeść z obawy przed tym bólem. Ból jest w podbrzuszu i wokoło pępka. Czy na tej podstawie co opisałem można stwierdzić co mi dolega i jak mam się odżywiać? Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Pana dolegliwości mogą mieć wiele różnych przyczyn. Ich źródłem może być choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego, ale i znacznie poważniejsze schorzenia. Z tego względu korzystne byłoby odwiedzenie lekarza i wykonanie badań diagnostycznych (laboratoryjnych jak i obrazowych, np. USG jamy brzusznej) - dopiero dokładniejsza diagnostyka umożliwi stwierdzenie, co doprowadziło do wystąpienia u Pana tych przykrych dolegliwości.