Co mogą oznaczać wzdęcia i bóle w nadbrzuszu?

Witam. Od jakiegoś czasu mam wzdęcia i bóle w nadbrzuszu. Często towarzyszą temu mdlości, bez wymiotów. Z rana mam też chrypkę i uczucie flegmy w gardle, której ciężko jest mi się pozbyć. Bolą mnie tez plecy, niekiedy w odcinku lędźwiowym, niekiedy w okolicach ramion, bolą mnie też stawy. Doleglisowsci pojawiaja sie o stałych porach, około poludnia i trwają do godzin wieczornych. Nocą mnie nic nie boli. Mialem robioną morfologię i usg brzucha, wyniki bardzo dobre. Co może mi dolegać?? lekarz pierwszego kontaktu twierdzi, że to IBS.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bardzo możliwe, że dolegliwości, które Pan wymienia są objawem zespołu jelita drażliwego (IBS). Jest to prawdopodobne, jeśli wyniki badań są dobre, a objawy nie ustępują.

W przypadku zespołu jelita drażliwego mogą pojawiać się wzdęcia, bóle brzucha, zmiana wyglądu stolca, biegunki, zaparcia i nudności. Czasem towarzyszą temu również inne objawy, takie jak bóle głowy czy kręgosłupa.

Co ważne – objawy IBS ustępują nocą, tak jak jest w Pańskim przypadku. Leczenie zespołu jelita drażliwego polega na przyjmowaniu leków rozkurczowych bądź przeczyszczających (w zależności od objawów). Konieczna jest również zmiana stylu życia oraz odpowiednia, lekkostrawna dieta.

Temat ten opisaliśmy w tekście poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.