Czy melisa wywołuje wzdęcia brzucha?

Witam, czy picie 2 razy mocnej herbaty z melisy może powodować bulgotanie w brzuchu? Ostatnio piłem takową melisę i miałem ciągle wzdęcia i bulgotanie. Teraz odstawiłem i jest ok. Podobno melisa nie zawiera kofeiny, więc sam nie wiem czy to może IBS, który nasilił się tydzień temu i teraz odpuścił czy może to przez melisę. Żadnych innych objawów niż bulgotanie w jelitach nie mam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

melisa jest stosowana między innymi w celu zniwelowania wzdęć, ponieważ wykazuje działania wiatropędne oraz łagodzi skurcze w przewodzie pokarmowym. W związku z tym mało prawdopodobne, aby to właśnie ona przyczyniała się do wzdęć w Pańskim przypadku.

Wzdęcia oraz bulgotanie w brzuchu są natomiast jednym z objawów IBS (zespołu jelita drażliwego), więc objaw ten można połączyć z tą jednostką chorobową.

Właściwości melisy oraz jej zastosowanie opisaliśmy w artykule, który znajduje się poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dzialanie-melisy,

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem opisującym przyczyny, objawy oraz leczenie zespołu jelita drażliwego:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.