Co powoduje silne zawroty głowy? od 4 dni?

Witam. Od ok. 4 dni dręczą mnie silne zawroty głowy, głównie jak jestem w jednej pozycji, np siedzę lub leżę- czuję wtedy jak głowa pulsuje w rytm bicia serca, mimowolnie zaczynam się lekko kiwać w przód i w tył. Odczuwam ciężkość klatki piersiowej, bije mi mocno serce, jestem bardzo senna. Mam 19 lat, 3 tyg. temu robiłam badania krwi ekg serca i rtg klatki piersiowej- wszystko w normie, jak w książce. Co mi może dolegać? Czy jest to spowodowane zdiagnozowaną u mnie nerwicą lękową? Bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź, dziękuję.

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro z powodu przeżywanego przez Panią cierpienia. Rozumiem niepokoj wywoływany przez objawy oraz pragnienie zdobycia dla siebie odpowiedniej diagnozy.
Niestety, spekulacje przez internet na podstawie krótkiego opisu są obarczone sporym ryzykiem błędu. Ogólnie rzecz biorąc, jest możliwe, ze objawy takie jak: kołatanie serca, zawroty glowy, ciężkość w klatce piersiowej czy kołysanie się są wywołane przez nerwice lekową. Trudność diagnostyczna wywołana jest faktem, ze w przypadku nerwicy objawy odczuwane przez chorego niczym się nie różnią od tych, które pojawiają się w przypadku choroby somatycznej.
Innymi słowy - chory cierpi tak samo. W związku w tym zalecana droga postaepowania to w pierwszej kolejności udanie się do lekarza pierwszego kontaktu celem przeprowadzenia niezbędnych badań i wykluczenia choroby somatycznej. Jeżeli wyniki okażą się prawidłowe, wówczas należy skierować się do psychiatry celem potwierdzenia nerwicowe genezy objawów oraz ewentualnie wprowadzenia odpowiedniej farmakoterapii.
Życzę powodzenia.

Zawroty głowy to subiektywne odczucie wirowania otoczenia lub własnej osoby lub braku równowagi. Niekiedy dolegliwościom tym towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia słuchu (szumy uszne, pełność ucha, niedosłuch), dezorientacja a także uderzenia gorąca. Zawroty głowy są odczuciem subiektywnym. Mogą mieć wiele różnych przyczyn. Mogą wynikać ze zwężenia tętnic szyjnych, kręgowych lub chorób ucha wewnętrznego. Często też są wynikiem niskiego ciśnienia.
Jeśli wykluczy się powyższe przyczyny, można podejrzewać tło psychogenne czyli nerwicę.