Co robić przy tym wyniku badania kręgosłupa?

witam mam problem z kregoslupem po zrobieniu rezonansu mam taki opis .krzywizny zachowane wysokosc trzonow kregow prawidlowa.struktura kostna ze zwyrodnieniwymi zaostrzeniami krawedzi trzobnuw i poj guzkami Schmorla.Krazki m/k ze zmianami degeneracyjnymi na wys.L3-S1.Na wys L2/L3 uogulnione uwypuklenie krazka m/k-bulging.Na poziomieL3/L4 okrezna masywna wypuklina krazka m/k modeluje worek opon ioba nerwy rdzeniowe w stenotycznych otworach m/k.Na poziomieL4L5szerokopodstawna protruzja krazka m/k uciska worek opon i oba n rdzeniwe wewnatrzkanalowo i wewnatrzotworowo .Na poziomie I5/s1 tylna protruzja krazka m/k uciska worek opon i oba nerwy rdzeniowe wewnatrzkanalowo.stozek rdzenia gladki. co moge z tym zrobic czy konieczna jest operacja czy wystarczy rechilitacja i masaze i moze jakies domowe cwiczenia z gory dziekuje za porade

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie wyniki badania MRI powinny zostać skonsultowane z neurochirurgiem. Opis badania wskazuje na znaczne zmiany w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które w dodatku powodują ucisk worka oponowego i nerwów rdzeniowych.

Być może zainteresuje Pana ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Tak rozległe zmiany prawdopodobnie są źródłem dużego bólu, niewykluczone, że doskwierają Panu także zaburzenia czucia bądź niedowład kończyny dolnej. Niestety nie sposób ocenić, bez zebrania wywiadu i badania fizykalnego, jakie leczenie byłoby wskazane.

Na pewno najczęściej podejmowane są próby leczenia zachowawczego w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także odpowiedniej fizjo- bądź fizykoterapii.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-zwyrodnieniowo-znieksztalcajace-kregoslupa.

Masywne przepukliny jednak, z silnymi objawami korzeniowymi, mogą być jednak wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Na ten temat proszę porozmawiać ze specjalistą, do niego należy decyzja o leczeniu – proszę pamiętać, że nie można opierać jej tylko na podstawie opisu badania MRI.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.