Co robić z krwistym katarem po urazie głowy?

Witam, wczoraj miałem mały wypadek na rowerze. Bez kasku uderzyłem tylnią częścią głowy w beton. Nie było to mocne uderzenie bo do dzisiaj mnie głowa nie boli, natomiast uderzenie jednak było i od tamtego momentu do mojego kataru dołączył katar z krwią a czasem z żółtą wydzieliną. Nie mam zawrotów głowy ale czuję dyskomfort w szyi, coś jakbym miał zakwasy. Nie wiem czy to coś poważnego czy samo przejdzie, proszę o odpowiedź bo nie wiem co mam robić, dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pana wypadek na rowerze mógł się skończyć o wiele poważniejszymi konsekwencjami, od tych opisanych w pytaniu. Każde uderzenie w głowę może spowodować uszkodzenia w obrębie tkanki mózgowej i naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki, często nie dając początkowo żadnych objawów. Uczucie zakwasów w szyi powstało na skutek gwałtownego odchylenia głowy do tylu z siłą tak dużą, że mięśnie nie mogły odchylenia powstrzymać. Przy takich wypadkach ciało instynktownie maksymalnie napina mięśnie szyi, aby zapobiec urazom kręgów szyjnych. Kask, do którego używania zachęcamy, między innymi zwiększa obwód głowy, przez co przy upadku, nie może się ona odchylić do tyłu tak bardzo by uszkodzić kręgosłup.

Katar z krwią wskazuje na uszkodzenie naczyń krwionośnych w obrębie jamy nosowej, wywołane na skutek przeciążenia powstałego przy uderzeniu głową o chodnik. Zalecana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania.

Na przyszłość proszę rozważyć zakładanie kasku na czas jazdy rowerem.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-ze-objawy-wstrzasu-mozgu-pojawily-sie-po-kilku-godzinach

Proszę zapoznać się także z artykułem:

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.