Co robić z tym nietrzymaniem moczu?

Witam,mam problem z nietrzymaniem moczu,tzn że to się dzieję od dłuższego czasu,byłam u lekarzy jednego na NFZ gdzie bez badania przepisał mi leki na 4 miesiące,nie wykupiłam , natychmiast poszłam prywatnie do urologa,ten mi zlecił USG układu moczowego i konsultacje neurologa,wykonałam, neurolog nic nie stwierdził,reszta badań też w porządku,a ja sikam mimowolnie,jaka przyczyna może być jeszcze? mam skoliozę 2 stopnia stwierdzoną 2016 r, zużywam 12 podpasek na sikanie,mam dość,proszę o pomoc,na rezonans kręgosłupa i głowy mam iść do rodzinnego lekarza , dziękuję za odpowiedź jeżeli taka będzie,

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nietrzymanie moczu może pojawić się na skutek różnych czynników. Wśród nich wyróżnić można przebyte ciąże zakończone porodami siłami natury, otyłość, menopauza, zmiany hormonalne czy predyspozycje genetyczne. Problem ten towarzyszyć może schorzeniom neurologicznym, zwłaszcza u osób w zaawansowanym wieku.

Jeśli nietrzymanie moczu pojawia się jedynie w sytuacjach, takich jak śmiech, kaszel, wysiłek fizyczny czy kichanie, to winą są osłabione mięśnie dna miednicy, nazywane mięśniami Kegla. W tym przypadku ulgę mogą przynieść systematyczne ćwiczenia.

Brak kontroli nad pęcherzem może ponadto mieć związek z zapaleniem pęcherza moczowego, przebytymi operacjami ginekologicznymi czy chorobami ogólnoustrojowymi (m.in. cukrzyca, stwardnienie rozsiane).

Najlepiej, aby udała się Pani nie tylko do urologa, ale również do ginekologa. Przedstawią oni możliwe metody leczenia nietrzymania moczu. Oprócz leczenia korzyści może przynieść także zmiany stylu życia – unikanie kofeiny oraz alkoholu.

Więcej na temat nietrzymania moczu przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nietrzymanie-moczu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.