Co robić z tym świądem warg sromowych u 23-latki?

Dokucza mi świąd warg seomowych większych. Wokół pojawił się rumień, skóra jest różowa i schodzi z niej sucha skóra, jakby w płatach. Co to może być i jak temu zaradzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

świąd warg sromowych oraz rumień i łuszczenie się skóry są charakterystyczne dla grzybicy warg sromowych, ale także dla łuszczycy.

Grzybica to najczęstszy rodzaj infekcji intymnej, która dotyka kobiety w wyniku niewłaściwej higieny intymnej, bogatej w cukier diety, oraz pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną czy po antybiotykoterapii. Niestety genitalia z uwagi na umiejscowienie są szczególnie narażone na atak drożdżaków – sprzyja im sztuczna, obcisła bielizna, a także duża wilgotność tych okolic.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-sromu.

Łuszczyca z kolei jest diagnozowana u zaledwie 9 procent pacjentów skarżących się na dolegliwości, o których Pani wspomina. Typowe w przebiegu choroby jest pojawianie się suchych, łuszczących placków, które mogą być silnie zaróżowione. W obrębie tych zmian mogą pojawiać się też bolesne pęknięcia, które sprzyjają nadkażeniom bakteryjnym, a także grzybiczym.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca.

Niestety, by jednoznacznie ustalić źródło Pani dolegliwości, konieczna jest wizyta u ginekologa bądź dermatologa, stąd sugeruję, by nie zwlekała Pani z konsultacjami lekarskimi.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-warg-sromowych-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.