Co robić z tymi zawrotami głowy i ciężarem w klatce piersiowej?

Od 2-3 miesięcy czuję duszność i ciężar w klatce piersiowej, zawroty głowy i osłabienie. Dodatkowo uderzające uczucie gorąca w twarzy i uszach oraz z tyłu uda prawej nogi. Bardzo silne napięcie w szyi i w okolicy obojczyków. Badania krwi wykazały niedobór żelaza, który uzupełniam według zalecenia, RTG płuc w porządku, RTG kręgosłupa ujawniło dyskopatię szyjną oraz zwyrodnienia w odcinku szyjnym i piersiowym. Uczęszczałam na 2 tygodniową rehabilitację, jednak uczucie duszności wciąż powraca, właściwie bardzo rzadko czuję się "normalnie". Co mogę zrobić, dokąd mogę pójść, aby uzyskać pomoc, jakość mojego życia obecnie jest żadna.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

proszę się nie zniechęcać początkowym brakiem rezultatów i kontynuować dalszą diagnostykę Pani dolegliwości. Proponuję konsultację neurologiczną, a następnie badania obrazowe metodą rezonansu magnetycznego, który jest dokładniejszy od badania RTG. Utrzymujące się przez kilka miesięcy uczucie zawrotów głowy praktycznie w większości wypadków wymaga konsultacji z lekarzem neurologiem, w celu oceny układu nerwowego i wyeliminowania poważniejszych przyczyn występowania dolegliwości.

Warto przeprowadzić także diagnostykę w kierunku astmy – być może duszności i ucisk w klatce piersiowej to znak, że występuje u Pani stan zapalny dróg oddechowych. Astmie często towarzyszy uczucie ciężaru w klatce piersiowej, warto więc wykonać spirometrię z próbą odwracalności obturacji. Więcej o tej chorobie napisaliśmy w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/astma. Myślę, że w przygotowaniu do rozmowy z lekarzem może być pomocna także treść tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/astma-pytania-do-lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.