Co takiego mówi moje rtg kręgosłupa szyjnego?

Witam. Kobieta 38l. Na wyświetleniu RTG kręgosłupa szyjnego mam opis : Wyprostne ustawienie kręgosłupa szyjnego. Nie mam pojęcia co to oznacza. Czy może powodować takie objawy jak ból szyii, bóle z tyłu głowy, uczucie gorąca i mrowienia w tyle głowy, skoki ciśnienia?. Ponadto drętwienie kończyn w nocy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyprostne ustawienie kręgosłupa szyjnego oznacza zniesienie lordozy szyjnej, która jest naturalnym kształtem kręgosłupa na tym odcinku. Fizjologiczna lordoza oznacza łagodne wygięcie kręgosłupa na dwóch odcinkach: szyjnym i lędźwiowym, przez co kręgosłup przypomina literę S. Gwarantuje to kręgosłupowi stabilność i wytrzymałość.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-wad-postawy-charakterystyka-wskazania-badania-profilaktyka.

Zarówno nadmierne pogłębienie, czyli hiperlordoza, jak i jej zniesienie, zwane niekiedy zgładzeniem, to stany patologiczne, których pojawienie się może skutkować szeregiem dolegliwości. Przyczyną tego nierzadko są zwyrodnienia kości i stawów, następujące i pogłębiające się wraz z wiekiem.

Zniesienie lordozy szyjnej objawia się silnym bólem w obrębie szyi, niekiedy też karku, a nawet i głowy. Gdy natomiast dochodzi do ucisku nerwów obwodowych, pacjent może odczuwać także zaburzenia czucia w obrębie kończyn górnych.

Szczegółowe informacje odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy.

Ponieważ Pani dolegliwości wskazują na zaawansowany stan chorobowy, sugeruję niezwłoczne konsultacje z lekarzem, który zlecił Pani badanie RTG. Poza standardowym leczeniem przy użyciu leków przeciwzapalnych, wskazane jest rozpoczęcie fizjoterapii, a także – w przypadku braku efektów leczenia – badanie MRI.

O zwyrodnieniach kręgosłupa przeczyta Pani także w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.