Co zrobić aby wyglądać szczuplej?

Witam! Jestem dziewczyną, która w czerwcu skończy 16 lat. Ważę 53kg przy wzroście 157cm. Mój tryb życia jest raczej siedzący ponieważ uczę się w szkole i na lekcjach siedzę w ławce 45 min. na godz... Może moja waga nie jest drastyczna, ale mam okropne fałdki na brzuchu, grube uda i łydki oraz duży biust... Około rok temu podejmowałam próby odchudzania. Stosowałam tradycyjnie głodówki.... mało jadłam, a jak już to nieregularnie... Próbowałam nawet trochę ćwiczyć ale niestety mam słabą wolę i szybko się zniechęciłam. W mojej rodzinie nie są osoby, które mają problemy z nadwagą, ale dosłownie małą nadwagą... Czuję się w swoim ciele czasami niezręcznie, ponieważ moje koleżanki są szczuplejsze ode mnie, a np. na basenie one mogą pochwalić się szczupłą figurą a ja nie za bardzo... choć nie jest ze mną aż tak bardzo źle to chciałabym pozbyć się tej grubej warstwy tłuszczu na swoim ciele... Około rok temu nawet przyjmowałam tabletki odchudzające. Kupiłam je w aptece bez porady żadnej osoby. Po skończeniu się opakowania nie kupiłam nowego, ponieważ nie zauważyłam widocznych rezultatów. Nie byłam jeszcze u żadnego lekarza, ponieważ stwierdziłam, że nie potrzebuje go tylko diety i ćwiczeń. Jednak nie mam silnej woli i np. zamiast skończyć ze słodyczami nadal je jem, choć w niedużych ilościach. Ostatnio po badaniach krwi wykryto u mnie anemię spowodowaną złą dietą. Postanowiłam zrezygnować z diety, w której mało jadłam. Teraz po tym widocznie widzę efekt -jojo. Proszę o poradę, w sprawie zdrowego schudnięcia. Bardzo mi zależy aby do lata pozbyć się zbędnych kilogramów.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Z tego, co napisałaś Twoja waga jest prawidłowa, masz jednak problem ze stosowaniem zdrowej i zbilansowanej diety oraz z uprawianiem sportu. Musisz wiedzieć, że prawidłowe nawyki żywieniowe jak i aktywność fizyczna są podstawą do utrzymania wysportowanej i szczupłej sylwetki. Są to dwa nierozłączne elementy. Dlatego powinnaś zmotywować się już od dziś do regularnych ćwiczeń. Wiele osób ma problemy z motywacją, jednak po pewnym czasie Twój organizm przyzwyczai się do codziennej aktywności fizycznej i nie będziesz potrzebowała zachęty. Poza tym, gdy zobaczysz efekty sama stwierdzisz, że się opłaca i to nie tylko dla szczupłej sylwetki, ale też dla zdrowia!

Zacznij od ćwiczeń mniej wymagających i ciekawych. Przede wszystkim ćwicz na lekcjach w-fu, to podstawa! Nie wstydź się swojego ciała, bo na pewno niejedna dziewczyna Ci go zazdrości! Codziennie rano rób gimnastykę- na początku ustal zestaw ćwiczeń podstawowych, po czym dodawaj nowe lub zamieniaj te, które już Ci się znudziły np. 20 brzuszków, 20 przysiadów, 10 damskich pompek, 5 minut tańca do piosenki. Odnajdź sport, który polubisz- jest tyle możliwości! Poza ćwiczeniami w domu i szkole warto jest zapisać się na zajęcia dodatkowe lub uprawiać sport na świeżym powietrzu np. z przyjaciółmi czy rodziną.

Zacznij też dbać o swoją dietę. Nie stosuj głodówek ani diet bardzo ograniczających kalorię, ponieważ są one niezdrowe i jak sama zauważyłaś powodują m.in. anemię i efekt jojo. Prawidłowy styl odżywiania powoduje trwały i bezpieczny spadek wagi, bez ryzyka niedoborów składników odżywczych.

Z mojej strony proponuję Ci, aby te zalecenia stały się Twoim nawykiem:
Nie stosuj żadnych odchudzających tabletek i herbatek, mogą Ci one zaszkodzić i wcale nie spowodują, że zaczniesz zdrowo jeść. Możesz się od niech uzależnić, co na dłuższą metę może spowodować zaparcia.

Posiłki spożywaj często, co 3-4 godziny. Muszą być one lekkie i małe objętościowo. Powinnaś spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Między posiłkami nie podjadaj. Posiłki jedz powoli, aby organizm mógł się nasycić. Zwróć uwagę na nie przejadanie się. Pamiętaj o śniadaniu, które przyspiesza tempo metabolizmu na cały dzień, poprawa koncentrację i pamięć.

Zwróć uwagę na to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe. Ważne jest także dostarczanie 5 porcji warzyw w ciągu dnia- jedz warzywa do każdego posiłku! Spożywaj ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Codziennie jedz chude produkty mleczne: mleko 1,5 %, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Unikaj takich produktów jak: fast- foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciast, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Pamiętaj, że nie musisz się odchudzać, a jedynie wymodelować swoją sylwetkę, dlatego ćwicz i jedz zdrowo!

Powodzenia!