Co zrobić, jeśli córka uczy się od rana do nocy?

Witam mam taki sam problem z córka co opisuje chłopak o swojej dziewczynie tylko rózni sie tym ze nie bierze zadnych leków i nie mysli o zabiciu się.Córka cały czas sie uczy jest tym wszystkim zmęczona, ma bardzo duże ambicje aż za duże na jej wiek o wiele za duże a ma 14 lat.Wstaje godzina 5;20 i sie uczy na 8 ma do szkoły w szkole nauka wraca ze szkoły i uczy sie do około godziny 23 i tak cały czas,nie wychodzi nigdzie nie spedza czasu z koleżankami

Proszę porozmawiać z córką i zapytać o motywację, dlaczego się tak dużo uczy. Być może jest to sposób na zaistnienie wśród rówieśników, poczucie że jest się przydatnym, a co za tym idzie, chęć zyskania sympatii. Czasami też rodzicowi zdarza się powiedzieć coś w stylu: "jak bym poszła na studia, nie musielibyśmy liczyć każdego grosza", itp. Więc warto się zastanowić, czy podobne komunikaty nie padają, lub nie padły. Potem szczera rozmowa i wyjaśnienie córce, co jest w życiu najważniejsze :)

Dzień Dobry Pani,

Trochę niepokojący jest fakt uczenia się niemalże całodobowo Pani Córki.
Potrzebuje ona aktywności fizycznej, dotlenienia, zmiany perspektywy, innych bodźców.

Co Pani może, to zapraszać Córkę na wspólny i systematyczny szybki spacer, marsz na powietrzu, może zaproponowanie zajęć aktywnych, które wprowadziłyby w relaks, odprężenie.

Myślę, że warto rozważyć niezobowiązującą rozmowę Córki z psychologiem, bo wygląda to na zadaniowe dążenie do bycia doskonałą w nauce i myślę, ze nie tylko...

Z przesłaniem wsystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl