Co zrobić w przypadku strachu przed poronieniem?

Dzień dobry Ma 43 lata i właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. Ta wiadomość to dla mnie szok, niedowierzanie... Oczywiście wiem skąd się biorą dzieci ale myślałam że mnie już to nie dotyczy. Myślałam że już przekwitania a tu nagle taka wiadomość. Jestem załamana,jak ja sobie poradzę będąc mamusią takiego maleństwa Mam 22 letnią córkę,to już wkrótce powinnam zostać babcią a nie matką. Jeszcze kilka lat temu skakała bym że szczęścia ale dziś? Trzy lata temu też zdarzyło się że zaszłam w ciążę to była cudowna wiadomość,ale ciąża w 10 tygodniu obumarła,okazało się że dzidziuś i tak byłby chory. To było straszne,bo chciałam mieć dziecko. Dziś strach że ta ciąża też może się zakończyć podobnie nie daje mi spokoju :( Jak żyć....

Witam,
jest już Pani mamą, wie Pani że wychowanie dziecka wiąże się z wieloma wyzwaniami ale również niesie ze sobą dużo radości i satysfakcji. Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Myślę że dłuższa rozmowa pomoże Pani poradzić sobie z lękiem i spokojnie zastanowić się nad całą sytuacją.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka
www.pracownia-start.pl

Szanowna Pani,
jeśli płód jest slaby, w sposób naturalny usuwany jest z organizmu, tzw. poronienie, na to nie mamy wpływu. Może Pani skorzystać ze wsparcia psychologicznego/psychoterapeutycznego. Rozumiem, że jest Pani zaskoczona całą sytuacją i jednocześnie silny stres związany z faktem z przeszłości powoduje wysoki poziom emocji, jaką jest strach. Ciąża jest fizjologią najważniejsze są trzy pierwsze miesiące, w związku z tym, jeśli jest Pani osobą aktywną zawodowo, dobrze byłoby zwolnić tempo, zadbać o siebie, odpoczywać, relaksować się, uspokoić swój umysł i ciało, wskazana jest medytacja.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Bardzo często bolesne zdarzenia z przeszłości
uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie,
gdyż wpływają na wszystkie obszary egzystencji
i sprawiają, że człowiek nie potrafi cieszyć się życiem.
Poronienie jest zawsze wstrząsającym przeżyciem,
któremu zwykle towarzyszy dezorientacja,
smutek, płacz, gniew, lęk, poczucie winy, poczucie
nieszczęścia, rozdrażnienie i wiele innych przykrych
emocji nad którymi trudno zapanować.
Obecnie, w czasie ciąży, może Pani dużo intensywniej
odczuwać takie objawy jak: natrętne negatywne myśli,
poczucie ciągłego zagrożenia, poczucie silnego niepokoju itp.,
a to między innymi z powodu zmian hormonalnych
zachodzących w Pani organizmie.
Chciałam Panią poinformować, że jest możliwość
przeprowadzenia badań prenatalnych, które pozwalają
zdiagnozować a nawet leczyć dziecko w łonie matki.
Są to badania przesiewowe (nieinwazyjne) oparte
na ultrasonografii, której towarzyszą testy biochemiczne
i genetyczne np. test PAPP-A, USG genetyczne, test NIFTY.
Proszę omówić tę kwestię z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jeżeli mimo wykonania badań będzie Pani odczuwała
lęk i dyskomfort psychiczny, należy skonsultować
problem z psychologiem.
Wykonanie badań i spotkania terapeutyczne z psychologiem
pomogą Pani odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Życzę powodzenia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl