Czego objawem mogą być takie problemy z przełykaniem?

Witam. Wyjechałam na wakacje i załapał mnie dość ostry reflux. Czułam gule w gardle i miałam problem z przełykaniem, chwilami czułam kwas w buzi, bolał mnie żołądek przy nacisku i w okolicach mostka. Dostalam leki i mam wrażenie, ze sam reflux albo zniknął albo zmniejszył natężenie. Natomiast mam teraz problem z połykaniem. Jak pije cokolwiek to nie jestem stanie połknąć od razy, to samo z jedzeniem muszę bardzo długo rzuć i małe porcje żebym cokolwiek mogła przełknąć. Naczytalam się o dysgrafii.. czy ona może być następstwem refluxu?
KOBIETA, 31 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

refluks żołądkowo-przełykowy może rzeczywiście prowadzić do różnych problemów z przełykaniem. Dolegliwości, które Pani opisała, mogą być związane z powikłaniami refluksu, takimi jak stan zapalny przełyku, który może wpływać na funkcję połykania. Inna możliwa przyczyna to dysfagia, czyli problem z połykaniem, który może być spowodowany uszkodzeniem przełyku przez kwas żołądkowy.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, na przykład endoskopię, aby ocenić stan przełyku i zidentyfikować przyczynę trudności z połykaniem. Leczenie może zależeć od podstawowej przyczyny problemu i może obejmować zmiany w diecie, leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach terapię logopedyczną.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dysfagia-patogeneza-objawy-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.