Częste bóle głowy i brak apetytu u chłopca z autyzmem i padaczką

witam,mam 8 letniego synka u którego stwierdzono autyzm, a także padaczkę częściową,proszę mi odpisać mój syn ma wielki brak apetytu, często boli go głowa,czekamy na rezonans magnetyczny,ale najbardziej niepokoją mnie te jego częste bóle głowy jak temu zaradzić,na apetyt dostaje apetizer ale to bezskuteczne,mo,zecie mi coś polecić. łukasz

Warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, który zajmuje się wspieraniem osób borykających się z problemami rozwojowymi czy trudnościami psychicznymi w kontekście żywienia. Zachęcałabym także do poinformowanie lekarza prowadzącego synka oraz skonsultować się z terapeutą.
Do tego czasu można skupić się na przygotowywaniu posiłków, które malec lubi i akceptuje. Jednak bez specjalnej presji na jedzenie (może to wywołać odwrotny efekt). Modelowanie zachowań poprzez Państwa postawę przy stole czy wspólne posiłki o stałych porach mogą także być pomocne.

Dzień dobry Panu
Jedną z cech autyzmu jest znaczna lub częściowa wybiórczość pokarmowa. Nie napisał Pan jakie rodzaje pokarmów syn preferuje, czy są to tylko określone grupy np owoce czy nabiał czy np tylko makaron. Czasami dobrze działa ruch na świeżym powietrzu i jedzenie np na spacerze, w lesie, na łące, podczas aktywności. Warto włączyć do codziennego planu dnia trochę sportu. Skuteczna bywa też praca z terapeutą behawioralnym który specjalizuje się w wybiórczości pokarmowej.
Anna Suligowska