Częste oddawanie moczu przy łagodnym rozroście stercza

Od niedawna oddaję mocz w bardzo małych ilościach, boli mnie i czuje parcie. Badania moczu niczego nie wykazały. Urolog stwierdził łagodny rozrost stercza. Zrobiłem badanie DRE: : stercz o cechach BPH nieznacznego stopnia o wzmożonej spoistości płata prawego, badanie UZS wykazało stercz V=30cm3 o równej torebce z tendencją do tworzenia płata środkowego, pęcherz moczowy o gładkich ścianach z zaleganiem do mikcji 40cm3. Podczas badania PSA: 3,99ng/ml - zakres referencyjny do 4,8 ng/ml oraz podano frakcję wolną 0,04ng/ml. W biopsji: płat prawy bez rozrostu złośliwego, w lewym gruczolakorak prostaty Gleasson 3+3. Jakie są szanse i jaką metodę leczenia wybrać?


MĘŻCZYZNA, 62 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam! Opis Pańskiego przypadku jest dość szczegółowy, ale niestety zabrakło w nim stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu w skali TNM. Jest to cecha opisująca szerzenie nowotworu w obrębie narządu pierwotnego, ale także ewentualne przerzuty. Ustalana jest po wykonaniu badań obrazowych. Stopień zaawansowania klinicznego pozwala zaplanować optymalne leczenie oraz ocenić rokowanie. W tej chwili ocena rokowania jest niemożliwa, gdyż nie ma informacji o zaawansowaniu klinicznym. Rozpoznanie histopatologiczne sugeruje, że jest to gruczolakorak o umiarkowanym stopni złośliwości (Gleason 3+3). Podstawowym leczeniem raka prostaty jest prostatektomia radykalna obecnie wykonywana metodą przezcewkową. Jest to najbardziej skuteczna metoda leczenia, mające niestety swoje powikłania. Do najczęstszych należą zaburzenia sprawności seksualnej, związane z uszkodzeniem pęczka naczyniowo-nerwowego. Alternatywną metodą leczenia jest radioterapia (brachyterapia, teleradioterapia), stosowana u pacjentów, których stan ogólny nie pozwala na przeprowadzenie operacji lub u tych, którzy nie wyrażają zgody na zabieg. Najczęstsze powikłania radioterapii dotyczącą układu moczowego oraz pokarmowego. W przypadkach zaawansowanego raka stosowana jest także hormonoterapia. Podsumowując, proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym o stopniu zaawansowania klinicznego (staging) oraz rokowaniu i optymalnej metodzie leczenia w Pana przypadku. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty