Częste wypróżnianie się a nadwaga

Moje pytanie dotyczy przemiany.materii mam 33 lata i duza nadwage i chcialbym sie dowiedziec czy to ze wyprozniam sie ok 7 razy dziennie jest normalne?wydaje mi sie ze przy takiej czestotliwosci problemy z waga nie powinny byc a jednak mam duza nadwage a przemiana materii jest chyba az za dobra bo poprostu przezemnie wszystko przelatuje i po obiedzie za jakies 40 min jestem juz w wc i chcialbym podkreslic ze nie.mam zadnej biegunki ani innych problemow zoladkowych tak mam.juz.od bardxo dawna

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, faktycznie wypróżnienia są częste ale jesli w stolcu nie ma krwi, sluzu to nie wskazuje to na biegunkę. Polecam wizytę u gastroenterologa ( pojemność ampulla recti) oraz ocenę czy Pani dieta jest " objętościowo" duża i bogata w błonnik. Przemiana materii to proces energetyczny, to o czym rozmawiamy to szybkość pasażu jelitowego.

Witam serdecznie,

Tak częste wypróżnienia nie są normalnym zjawiskiem. zalecam udać się do lekarza i wykonać badania przewodu pokarmowego. Zaburzenia tego typu mogą przyczyniać się do Pana obecnej nadwagi. Być może jest tak, że organizm nie czerpie z pożywienia potrzebnych mu składników odżywczych więc w obawie przed ich utratą przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i zaczyna robić rezerwę, zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Konieczna jest wizyta u specjalisty.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk