Czy badania krwi mogą świadczyć o anemii?

Witam, Robiłam ostatnio badania krwi. Widzę że hemoglobina (12,8g/dl) oraz hematokryt (37 %) znajdują się w dolnej granicy zakresu referencyjnego podanego przez labolatorium. Dodam że robiłam także badania poziomu żelaza (90 UG/dl), sodu (137 mmol/l) oraz potasu (4,10 mmol/l). Jestem osobą bardzo aktywną fizycznie, biegam 3 - 4 razy w tygodniu po 12 km. Czy podane wyniki mogą mieć związek z wysiłkiem fizycznym i możliwością pojawienia się anemii? Czy powinnam zacząć się niepokoić i udać się do lekarza? Czy nie ma powodu do obaw? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Ww. wyniki nie świadczą o niedokrwistości. Warto wynik zestawić z wcześniejszymi badaniami dla porównania. Jeśli występują u pani jakieś niepokojące objawy to warto zawsze udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny pani stanu klinicznego.