Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 2 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy badania krwi mogą świadczyć o anemii?

Witam, Robiłam ostatnio badania krwi. Widzę że hemoglobina (12,8g/dl) oraz hematokryt (37 %) znajdują się w dolnej granicy zakresu referencyjnego podanego przez labolatorium. Dodam że robiłam także badania poziomu żelaza (90 UG/dl), sodu (137 mmol/l) oraz potasu (4,10 mmol/l). Jestem osobą bardzo aktywną fizycznie, biegam 3 - 4 razy w tygodniu po 12 km. Czy podane wyniki mogą mieć związek z wysiłkiem fizycznym i możliwością pojawienia się anemii? Czy powinnam zacząć się niepokoić i udać się do lekarza? Czy nie ma powodu do obaw? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

Ww. wyniki nie świadczą o niedokrwistości. Warto wynik zestawić z wcześniejszymi badaniami dla porównania. Jeśli występują u pani jakieś niepokojące objawy to warto zawsze udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny pani stanu klinicznego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy