Czy biorę prawidłowo tabletki?

Witam! Mam takie pytanie. Od 12 stycznia zaczęłam brać tabletki, a powinnam pierwsza wziąć 11 stycznia (zapomniałam tego dnia) i w sumie wzięłam 20 tabletek. Miałam przerwę 8 dni i w 8 lutego znów zaczęłam brać. Okres miałam prawidłowo. Zabezpieczałam się dodatkowo, ale tydzień przed miesiączką kochałam się z chłopakiem, ale wytrysk był na zewnątrz. Miesiączkę dostałam prawidłowo i od 8 marca znów zaczęłam kolejne opakowanie tabletek. Czy jeżeli tak je biorę, jestem zabezpieczona tym, że nie zajdę w ciążę? A i chciałam jeszcze zapytać, czy od zmiany tabletek może wystąpić mi mało widoczna kreska od pępka w dół. Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety takie zażywanie tabletek nie warunkuje skuteczności antykoncepcji. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia.
W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Przerwa między opakowaniami powinna trwać 7 dni i ani dnia dłużej. Pzredłużenie tej przerwy grozi "wpadką". Proszę wykonać test ciążowy.

"Kreska biegnąca od pępka" raczej nie może być wywołana zmianą tabletek, ale podobna zmiana występuje często u kobiet w ciąży...

Pozdrawiam!