Czy depresja może dawać takie objawy?

Moja matka ma 53 lata. Od kilku miesięcy źle się czuje. Psychicznie i fizycznie. Czuje że nie może chodzić na nogach.Tak jakby znikały jej mięśnie..Przejście 100 m jest bardzo trudne. Inne choroby wykluczone. Badania krwi zrobione. Tarczyca,cukrzyca,borelioza wykluczone. Mama czuje pulsowanie,nogi ma zimne i czuje jakby byly jak z waty. Płyn mozgowo rdzeniowy ok. Kazali jej iść do psychiatry. Czy depresja daje takie objawy?

Dzień dobry,
Jeśli już to nie depresja a raczej zaburzenia z grupy konwersyjnych (dysocjacyjne zaburzenia ruchu; konwersja i dysocjacja to terminy zamienne), gdzie problemy natury psychicznej nie są przeżywane w świadomej sferze psychiki a zamieniane natomiast w objaw fizyczny. W przypadku tego typu zaburzeń dolegliwości fizyczne mogą być bardzo poważne np. osoba przestaje chodzić, widzieć. mówić itp. i ma to miejsce tylko i wyłącznie na podłożu nerwowym. Chorzy są to często osoby mające problem w uświadamianiu i wyrażaniu własnych emocji i przeżyć dla których to psychika znajduje ujście w sferze cielesnej. W tej grupie są także często pacjenci, którzy przeżyli w przeszłości traumę. Oczywiście to nie jest diagnoza i ja nie wiem, czy to jest problem dla psychiatry, czy też nie ale sądzę, że jeśli są takie zalecenia to warto udać się na konsultację psychiatryczną.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/