Czy dobrze się odchudzam?

Witam. Mam 14 lat ,165 cm wzrostu i 59 kg. W sumie to juz nie wiem, czy 59 czy 61 kg. Od poniedziałku zaczęłam dietę,ale taką wymyśloną przez siebie. Mój jadłospis z wczoraj: - śniadanie: 2 naleśniki z serem, - obiad: 2 parówki i naleśnik, - kolacja: pół drożdżówki z makiem i naleśnik. Wiem, że powinnam jeść 5 posiłków, ale nie zdążam. Czasem jem 4 posiłki. Teraz w czasie wakacji wstaję o godz 8:30 i jem pierwszy posiłek. Za ok. 3-4 godziny jem kolejne danie i tak cały czas. Nie jem po godzinie 18. Każdy posiłek poprzedzam szklanką wody i po posiłku również piję szklankę wody (myślę,że to jakieś 2l dziennie). Dodatkowo dwa razy dziennie ćwiczę po 15 minut. Obliczyłam, że przez wakacje schudnę jakieś 8 kg (licząc 1 kg na tydzień). Ale gdy dzisiaj rano po śniadaniu stanęłam na wagę to zamarłam. Schudłam 2 kg w 2 dni. Nie żebym płakała, że schudłam, wręcz przeciwnie, bardzo się ciesze, tylko chodzi mi po głowie i nie daje spokoju myśl, że spływa ze mnie tylko woda. Proszę mi powiedzieć, czy taki duży spadek wagi jest spowodowany moją dobrą przemianą materii?Czy to jest poprostu efekt złej diety? Jeśli mogę coś zasugerować, to nie wydaje mi się żeby ta dieta była bardzo drastyczna. Oczywiście, to co teraz jem, to jest jakaś 1/3 tego, co jadłam kiedyś. Niedawno ładowałam w siebie ile wlezie, nie jadłam normalnego obiadu tylko np. obiad - ziemniaki,schabowy i mizeria, zaraz po tym płatki musli i kromkę chleba z serem lub czymś innym. Wiem, że to było bardzo dużo. Proszę o radę.
14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

przede wszystkim nie powinnaś się odchudzać, ponieważ nie masz nadwagi. Możesz mieć do niej tendencję, ale żeby to potwierdzić musiałabyś się udać do dietetyka lub lekarza, który sprawdzi, czy w Twoim organizmie nie ma za dużo tkanki tłuszczowej.

Po drugie, nie powinnaś odchudzać się dietami wymyślonymi przez siebie, ponieważ możesz sobie zaszkodzić. Nagle ograniczyłaś spożycie kalorii o 2/3, ale musisz wiedzieć, że jednocześnie pozbawiasz swój organizm innych składników niezbędnych do jego rozwoju, a przecież jesteś w okresie dorastania. Możesz w ten sposób doprowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych, które mogą mieć dotkliwe skutki. Na początku diety zazwyczaj  więcej się chudnie, co jest związane z utratą glikogenu i wody.

Powinnaś zmienić nawyki żywieniowe i połączyć zdrową dietę ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Zapoznaj się z piramidą żywienia, dzięki której wyeliminujesz błędy żywieniowe: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida%20dzieci

Powinnaś ograniczyć słodycze, słodkie napoje, fast foody, potrawy tłuste i mączne. Jadłospis złożony z naleśników, drożdżówek i parówek pomimo małej objętości dostarcza dużo tłuszczu i węglowodanów prostych, a mało witamin i minerałów. Twoje posiłki powinny być opare na produktach zbożowych z pełnego ziarna (pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe), wartościowym białku (chudych wędlinach lub twarogach, rybach oraz chudym mięsie) i dużej ilośći warzyw, których nie zauważyłam w Twojej diecie.

Polecam lekturę artykułów:

http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci

http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Zacznij uprawiać jakiś sport - wykorzystaj okres wakacji na ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Pozdrawiam