Czy istnieją leki stosowane na skórę, które obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Witam, mam nieco nietypowe pytanie. Wiadomo, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej obniżają antybiotyki, ziele dziurawca itd., czyli po prostu określona grupa specyfików, które trafiają do układu pokarmowego. A jak jest z maściami, kremami, aerozolami, spreyami itp.? Czy istnieją takie leki które mogłyby obniżać skuteczność antykoncepcji mimo że nie trafiają do układu pokarmowego ale są stosowane na skórę? Może niektóre dostają się np.do krążenia i to wtedy powoduje obniżenie skuteczności?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie ma powodów do obaw o zmniejszenie ochrony antykoncepcyjnej w tej sytuacji.