Czy konieczne jest leczenie dyskopatii?

Witam. Mam skolioze piersiowo ledzwiowa oraz dyskopatie szyjna i ledzwiowa. Mam 24 lata moj stopień skrzywienia to 20° czy to dużo? Ćwicze, uczęszczam na basen ale martwi mnie ta dyskopatia czy to poważny stan? Nie odczuwam zbyt dużych dolegliwości proszę o doradzenie czy coś więcej powinnam robić z tą dyskopatia? Dziękuję z góry za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że kontroluje Pani zmiany, które zachodzą w poszczególnych odcinkach kręgosłupa. Takie postępowanie utrudni przeoczenie ewentualnego pogorszenia takiego stanu.

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, czyli dyskiem. Może występować w pojedynczym odcinku kręgosłupa, ale też w kilku naraz. Występuje coraz częściej wśród ludzi młodych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dzieje się tak głównie za sprawą trybu życia, wykonywanej pracy, mniejszej aktywności fizycznej, czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Do najczęstszych objawów dyskopatii można zaliczyć przede wszystkim ból w danym odcinku kręgosłupa, który może promieniować na całe plecy, drętwienie i mrowienie dłoni, a także okresowe niedowłady mięśni. Należy podkreślić, że dyskopatia może powodować wykształcenie przepukliny, która z kolei może przyczynić się do ucisku i drażnienia nerwów rdzeniowych. Okresowo mogą pojawiać się również bóle i zawroty głowy.

Bardzo istotna jest właściwa diagnostyka oraz rozpoczęcie leczenia przez lekarza neurologa, ortopedę lub fizjoterapeutę. Najlepszy rozwiązaniem może być odpowiednio dobrana rehabilitacja, polegająca zarówno na gimnastyce, jak i masażach, czy zabiegach.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem neurologiem lub fizjoterapeutą, który zaleci właściwe postępowanie, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.