Czy krążek antykoncepcyjny działa dalej dobrze?

Dzień Dobry, Mam dwa pytania. Stosuje od około 4 lat krążek antykoncepcyjny (Nuva Ring). W tym miesiącu podczas pierwszego dnia okresu przy wyjmowaniu tampona, wkładka wypadła. Zaaplikowałam ją po sekundzie z powrotem do pochwy. Czy przez taką sytuacje krążek nadal działa i zachowuje swoje działanie? Drugie pytanie jest takie. Podczas stosunku mój chłopak po wytrysku włożył ponownie penisa z powrotem do pochwy, nie wycierając go. Antykoncepcja była zaaplikowana. Czy jest możliwe, że mogło dojść do zapłodnienia. Zaznacze, że uprawiałam seks z tą samą wkładką co wypadła. Pozdrawiam
KOBIETA, 22 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krążek antykoncepcyjny jest formą antykoncepcji hormonalnej, która działa na podobnej zasadzie, co tabletka. W pytaniu pisze Pani, że podczas zmiany środka higienicznego, krążek przypadkiem wypadł. Po czym za chwilę włożyła go Pani na swoje miejsce. Wydaje się, że w tej sytuacji działanie ochronne powinno dalej się utrzymywać prawidłowo. Nawet w sytuacji, gdy doszło do współżycia bez dodatkowego zabezpieczenia. Krążek był poza pochwą, krótko dlatego nie powinno dojść do zaburzenia jego działania pod warunkiem, że nie został uszkodzony.

Warto w tej sytuacji jeszcze odnieść się do informacji, które były zawarte w ulotce producenta preparatu. W niej znajdują się szczegółowe informacje na temat prawidłowego użytkowania krążka. Jeśli będzie miała Pani jednak więcej wątpliwości, to można poradzić się wówczas lekarza ginekologa, co w takiej sytuacji zrobić. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy

https://portal.abczdrowie.pl/pierscien-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.