Czy leczeniem depresji może zająć się lekarz ogólny?

Dzień dobry. Mój lekarz ogólny w przychodni poradził mi leczenie antydepresyjne. Czy powinnam polegać na jego ocenie i diagnozie, czy dodatkowo jeszcze zasięgnąć porady specjalisty w przychodni zdrowia psychicznego? Czy takie leczenie mi nie zaszkodzi, jeśli jednak nie jestem osobą, która jest chora na depresję? Proszę o odpowiedź, dziękuję serdecznie.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zdecydowanie powinna Pani udać się do specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu może słusznie podejrzewać depresję, jednakże zawsze wymagane jest specjalistyczne badanie, na podstawie którego można postawić rozpoznanie. Leki antydepresyjne, jak każde inne, mają skutki uboczne, zatem jest niedopuszczalne, aby przyjmowała je Pani, nie mając pewności, czy faktycznie jest to konieczne dla Pani zdrowia. Proponowałabym skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Wskazana byłaby również wizyta u psychologa, ponieważ istnieje szansa, że Pani problemy można próbować rozwiązywać psychoterapią, nie obciążając organizmu lekami.

Pozdrawiam!