Czy mając takie wyniki wątrobowe powinienem wykonać dodatkowe badania?

Dzień dobry, Mężczyzna 27 lat, 87kg Wykonałem ogólne badania krwi i moje wyniki wątrobowe są ponad normę, a konkretnie: - ALT 54.00 - GGTP 57.00 - AST 29.00 (w normie). Czy powinienem zrobić jakieś dodatkowe badania, i jeśli tak to jakie?

Dzień dobry,

brak informacji z jakiego powodu zostały wykonane badania, objawy itd.

Przed wizytą u lekarza rodzinnego lub gastrologa proszę wykonać badanie z krwi morfologia z rozmazem, CRP, OB, glukoza, kreatynina, białko całkowite, amylaza, lipaza. Po za tym diagnostyka obrazowa USG j.brzusznej.

Proszę pamiętać,że każdy wynik powinien być z konsultowany na wizycie stacjonarnej na której lekarz wykona badanie podmiotowe i przedmiotowe porównując z wynikami i objawami klinicznymi i wtedy oceni stan zdrowia.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi, oznaczając próby wątrobowe.

Nie wspomniał Pan jednak, z jakiego powodu były wykonywane badania, a także, czy występują pewne dolegliwości mogące wskazywać na choroby wątroby, jak: nudności, wzdęcia, bóle nadbrzusza, czy zażółcenie skóry.

Przedstawione wyniki badań mogłyby świadczyć o występowaniu stłuszczenia wątroby. Jednak, aby móc wykluczyć taką ewentualność, należałoby rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: USG jamy brzusznej, pełną morfologię CRP, lipidogram, a także kontrolne oznaczenie prób wątrobowych i fosfatazy zasadowej w surowicy krwi.

W związku z odległością zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Po dokładnym badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych badań będzie można zdecydować o dalszych krokach postępowania oraz diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.