Na co wskazują podwyższone próby wątrobowe u dziecka?

Dziecko 3letnie od 3 miesięcy źle się czuje. Podwyższone próby wątrobowe, ASPAT 59, ALAT 128, GGTP 37, fosfataza alkaliczna 453, bilirubina 7,80, białko w surowicy 77,10, albumina 52,20, amoniak 11, kwas mlekowy 2,87, CPK 27, mocznik 2,84. Dziecko skarży się na uciążliwy świąd stóp, cera zrobiła się wyblaklo -sina, pojawiło się ciągle uczucie zimna oraz nadwrażliwość na dotyk. Dziecko z trzech szpitali wypisane mimo niepokojących wyników wątrobowych. Przebadany neurologicznie, wszystko w porządku. Dziecko dodatkowo stało się nadpobudliwe, nerwowe oraz ma duże problemy ze snem (ciągle wybudzanie i niespokojny sen). Jakie badania możemy zrobić w kierunku chorób wątroby?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam z powodu dolegliwości, które wystąpiły u Pani dziecka. Problem z wątrobą może występować u małych dzieci, jednak jest to dość rzadka przypadłość. Na pewno niezbędna by była dalsza i pełniejsza diagnostyka, aby odnaleźć dokładną przyczynę takiego stanu zdrowia i wskazać właściwy kierunek leczenia.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że poszczególne próby wątrobowe zostały przekroczone. Wyniki te wymagają oceny przez lekarza (najlepiej gastrologa/hepatologa dziecięcego) oraz rozszerzenia diagnostyki. Dodatkowo, można by wykonać USG oraz tomografię jamy brzusznej, aby określić aktualny stan wątroby i dróg żółciowych. Wskazane również by było wykonanie pełnego panelu wątrobowego, badającego przeciwciała, mogące świadczyć o autoimmunologicznej chorobie wątroby.

Podwyższone próby wątrobowe u dziecka mogą mieć wiele przyczyn. Istotna jest ogólna ocena wraz ze stanem zdrowia dziecka i towarzyszącymi dolegliwościami. Wspomniała Pani o objawach, jakie występują obecnie. Mogą być one typowe dla stanów zapalnych wątroby, jednak ogólną diagnozę powinien przeprowadzić specjalista.

Takie podwyższone parametry wątrobowe mogłyby również świadczyć o przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie wskazane wyniki badań. Zalecamy Pani ponowną konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/fala-zachorowan-wsrod-dzieci-ponad-70-potwierdzonych-przypadkow-zapalenia-watroby

https://zdrowie.parenting.pl/zespol-reyea

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

https://zdrowie.parenting.pl/fosfataza-zasadowa-fosfataza-alkaliczna-falk-fal-fz-alp-co-to-jest-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.