Czy mam infekcję dróg rodnych?

Witam. Mój cykl trwa zazwyczaj 31 dni. Okres 7-8 dni. W tym miesiącu około 14 dnia cyklu zaczęły mi się brązowe plamienia, raz była jasnoczerwona krew w niewielkiej ilości, potem znowu brązowe plamienia różnej intensywności z nitkami krwi. Trwają one już około 6 dni, bo obecnie nadal mam a jest to 20 dzień cyklu. Od wczoraj biorę lactovaginal, bo może to infekcja? Czy może jest to związane z owulacja? Tylko czy plamienia z powodu owulacji mogą tak długo trwać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Nie zawsze takie dolegliwości muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Jednakże każda niepokojąca dolegliwość powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Plamienia oraz drobne krwawienia międzymiesiączkowe mogą być naturalnym etapem podczas cyklu płciowego. Taka sytuacja może dotyczyć pewnej grupy kobiet, zwłaszcza z zaburzeniami hormonalnymi oraz przypadłościami autoimmunologicznymi.

Nieznaczne krwawienie w połowie cyklu może oznaczać czas owulacji, a wynika prawdopodobnie z nagłego spadku estrogenów.

Oczywiście gdyby sytuacja się powtarzała, należałoby wykonać badania, które wykluczyłyby poważniejsze schorzenia. Warto wykonać między innymi: USG narządów rodnych, cytologię oraz kolposkopię. Jednak o takim postępowaniu powinien zadecydować wyłącznie lekarz ginekolog.

Trudno ze względu na odległość jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego w razie wszelkich wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.