Czy mogę mieć raka w wieku 17 lat, jeżeli moja mama zmarła na tę chorobę?

Dzień dobry.

Mam prawie 17 lat. Kilka miesięcy temu zmarła moja mama na raka. Pięć lat temu zachorowała na złośliwego raka prawej piersi. Wyleczono ją, ale w październiku zeszłego roku wykryto u niej złośliwego raka macicy. Miała przerzuty. W sumie później miała zaatakowany cały brzuch (układ pokarmowy, oddechowy). Jest to chyba choroba dziedziczna, bo moja babcia też miała raka i zmarła.

Od 3 dni boli mnie brzuch, ale ból jest zbyt silny - w każdym bądź razie wytrzymuję. W sumie nie trwa ciągle, tylko z przerwami... Wczoraj jak dotknęłam prawą pierś, zabolała mnie. Nie wyczułam chyba żadnego guza. Ból występuje poniżej brodawki od strony pachy. Im mocniej naciskam, tym bardziej mnie boli. Ale znowu nie jest to aż taki silny ból. Boli mnie tylko wtedy jak dotykam. Bardzo się niepokoję. Nawet nie mam z kim o tym pogadać.

Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witaj.

Bardzo mi przykro z powodu Twojej Mamy. Ale  to, że zachorowała na raka, nie oznacza, że Ty również zachorujesz! W tak młodym wieku, rak piersi po prostu nie występuje. Chorują przede wszystkim kobiety dojrzałe, głównie po 40. roku życia. Niemniej bardzo ważna jest profilaktyka i regularne poddawanie się badaniom.

Uważam, że najlepiej byłoby gdybyś trafiła pod opiekę Poradni Genetycznej. Nie wiem niestety w jakim mieszkasz mieście, i czy masz dostęp do opieki specjalistycznej. Adresy poradni genetycznych znajdziesz w internecie. Jeżeli poradnia jest gdzieś w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, poproś pediatrę o skierowanie. W Poradni zostaną przeprowadzone badania, ktore stwierdzą w jakim stopniu możesz być zagrożona rakiem piersi. Zazwyczaj także poradnie sporządzają plan badań na najbliższe lata.

Co do objawów - myślę, że nie wskazują na chorobę nowotworową. Ale jeżeli masz masz wątpliwości, to najlepiej abyś odwiedziła pediatrę - lekarz Cię zbada i stwierdzi, czy wszystko ok.

Trzymaj się!

Pozdrawiam.