Czy mogę mieć w młodym wieku HPV?

Dzień dobry. Mam do Państwa ważne dla mnie pytanie. Mam 18-naście lat i w marcu tego roku wykonałam swoją pierwszą cytologię (płynną). W wyniku cytologicznym pojawiła się możliwość występowania u mnie wirusa HPV. Czy wynik mógł być błędny skoro mój obecny partner jest moim pierwszym partnerem seksualnym a ja jestem jego pierwszą partnerką seksualną? Dodam jeszcze, że żadne z nas nie uprawiało z nikim wcześniej również seksu oralnego żeby się wirusem zarazić. Moja ginekolożka widząc wynik powiedziała, że badanie należy powtórzyć za pół roku (termin wypada pod koniec sierpnia), ale obecnie niestety nie posiadam środków finansowych, aby iść na wizytę ginekologiczną i wykonać badanie. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

do zakażenia wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) dochodzi nie tylko na drodze kontaktów seksualnych, więc nie jest to konieczne do przeniesienia chorobotwórczego wirusa. Jest to także możliwe poprzez pocałunek (ogólnie kontakt ze śliną - nawet korzystanie z tej samej szklanki), kontakt z krwią (np. podczas zbiegu u kosmetyczki, stomatologa, fryzjera czy piercera) osoby chorej, podczas porodu (droga wertykalna), a także korzystanie z tego samego ręcznika co osoba zakażona. Młody wiek nie jest wyznacznikiem co do możliwości zarażenia się wirusem.

Badanie ginekologiczne zawsze warto powtórzyć - można skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej lekarza ginekologa, które przysługuje przy świadczeniu NFZ, dzięki temu możemy zapobiec niekontrolowanemu rozwojowi wirusa i poznać jego typ (istnieją wysoce- i niskoonkogenne typy brodawczaka ludzkiego).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/test-hpv

https://portal.abczdrowie.pl/hpv-jak-mozna-sie-nim-zarazic-i-przed-nim-chronic-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/hpv

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.