Czy w taki sposób mogę zarazić się HPV?

Czy przez placówkę można zarazić się hpv? Trwało z 30 sekund, dotknął tylko łechtaczki. Nie wiem czy mył ręce. Nie całe pół roku później zaszczepiłam się na hpv Gardasil 9, 3 dawkami. Jestem dziewicą.
KOBIETA, 26 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

teoretycznie można zarazić się wirusem HPV przez kontakt z zainfekowaną skórą lub błonami śluzowymi, nawet bez pełnego stosunku seksualnego. Wirus brodawczaka ludzkiego jest jednym z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów i może być przenoszony przez intymny kontakt skóra-do-skóry w okolicach genitaliów, ust, czy gardła. Wirus może być obecny na rękach osoby zainfekowanej i teoretycznie może zostać przeniesiony na inną osobę poprzez dotykanie.

W opisanej sytuacji, biorąc pod uwagę szczegóły dotyczące ekspozycji oraz fakt, że podjęła Pani kroki profilaktyczne, takie jak szczepienie przeciwko HPV Gardasil 9, prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem jest minimalne. Szczepionka jest bardzo skuteczna w zapobieganiu zakażeniom najbardziej ryzykownymi szczepami HPV, które mogą prowadzić do raka szyjki macicy oraz innych typów nowotworów narządów płciowych.

Dodatkowo, jeśli kontakt był minimalny i nie doszło do głębokiego kontaktu fizycznego, ryzyko przeniesienia wirusa jest jeszcze mniejsze. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa, co pozwala na wczesne wykrywanie i leczenie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.