Czy mogę zajść w ciążę z polipem macicy?

Dzień dobry Czy mając polipa w jamie macicy można starać o dziecko? Czy przez tego polipa nie będzie zagrożenia dla dziecka? Czy można farmakologiczne usunąć polipa? (Jakimi lekami?)

Redakcja abcZdrowie

Witam, te pytania powinna Pani zadać przede wszystkim ginekologowi, który zdiagnozował u Pani polipy w jamie macicy, ponieważ mogą one powodować trudności z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Polip endometrialny i szyjkowy to łagodne zmiany, które pojawiają się z powodu nadmiaru estrogenów. Należy je bezwzględnie leczyć, bo w przeciwnym wypadku mogą zamienić się w nowotwory. Ich wielkość może wynosić od jednego milimetra aż po kilka centymetrów, w zależności od stopnia zaawansowania zmiany. Czasami, gdy ich rozmiar sprawia, że polip zatyka wejście do kanału szyjki macicy, mogą wystąpić problemy z płodnością. Leczenie jest zależne od rozmiaru i położenia polipa – małe zmiany podlegają obserwacji, często też pierwszym etapem jest terapia hormonalna, a dopiero w przypadku gdy po kilku miesiącach polip nie znika lub nie zmniejsza się – kolejny jest zabieg chirurgiczny. Tutaj więcej szczegółów o polipach i leczeniu: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie. Ponieważ podała Pani za mało szczegółów, nie sposób ocenić, jakie leczenie powinno być wdrożone w Pani przypadku. To może zrobić tylko ginekolog po badaniu – proszę się do niego zgłosić, z pewnością zaproponuje właściwą metodę leczenia polipa endometrialnego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.