Czym jest erytroplakia?

W badaniu ginekologicznym wykryto u mnie ok 3 mm polipa szyjki macicy oraz erytroplakie. Cytologia z zeszłego roku była w porządku, poprzednie badanie ginekologiczne usg (6 mc temu) tez było prawidłowe. Chciałabym spytać czym może być spowodowana ta erytroplakia oraz czy jest to groźne i czy ma związek z wystąpieniem tego polipa. Nie mam żadnych innych objawów, zmiany wykryto w rutynowym badaniu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
erytroplakię z polipem łączy najczęściej ten sam objaw – czyli plamienie lub krwawienie z pochwy. Zasadniczo erytroplakia to po prostu czerwona zmiana, plamka widoczna w badaniu ginekologicznym na szyjce macicy. Zatem może nią być nadżerka szyjki macicy, ale także nowotwór tego narządu. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na pytanie internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-badania-cytologicznego-a-nadzerka.
Erytroplakia to wszelkie zmiany w nabłonku w obrębie szyjki macicy, zaś polip to przerośnięta błona śluzowa – łagodna zmiana, która podlega leczeniu chirurgicznemu lub hormonalnemu. Nie jest stanem przedrakowym, choć na pewno polipy podlegają leczeniu, bo w niewielkim odsetku przypadków odnotowuje się nowotwór w obrębie polipa – dlatego po usunięciu zmiany dokonuje się badania histopatologicznego, które odpowiada na pytanie o rodzaj zmiany. Polipy, podobnie jak erytroplakia, są skutkiem procesu zapalnego, mającego np. podłoże hormonalne. Więcej o polipach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.