Czy mogę zażywać ten lek na nadciśnienie?

Witam, mam 20 lat i od 2tyg problemy z ciśnieniem, mam je wysokie od czego mnie boli głowa i czuje się fatalne, wyniki między 140-150/90-100. Dawniej brałem concor na przyspieszony puls i rodzinny zalecił teraz 2 tabletki, brałem je i nie pomogły, inny lekarz aktualnie przypisał mi jakieś słabe leki na nadciśnienie i doraźnie captopril. Tak jak leki na nadciśnienie nie pomagają tak captopril pomaga i pytanie czy można zażywać captopril jako lek na ciśnienie czy jest on tylko doraźny i o ile lat mi nadciśnienie w takim wieku skraca życie czy nie skraca?

Stosowanie Captoprilu regularnie jako leku na nadciśnienie nie jest dobrym pomysłem. Lekarz może Panu zapisać lek z tej samej grupy co Captopril, który będzie miał wygodniejsze dawkowanie (1x dziennie). Z uwagi na Pana młody wiek bardzo istotne jest ustalenie przyczyn nadciśnienia (zwykle jest ono w tak młodym wieku wtórne do jakiejś choroby). Należy wykonać podstawowe badania biochemiczne (morfologia, kreatynina w surowicy, sód, potas, mocz ogólny, lipidogram, glukoza) wskazane byłoby również USG jamy brzusznej z oceną naczyń nerkowych. Jeśli problemem jest otyłość, należy dążyć do redukcji masy ciała (z pomocą dietetyka) co pomoże obniżyć ciśnienie. Nieleczone nadciśnienie tętnicze z początkiem w 20 rż wiąże się z bardzo dużym ryzykiem skrócenia życia (nawet o kilkadziesiąt lat).