Czy mogłam zajść w ciążę po usunięciu krążka?

Witam. W piątek 15 grudnia wyjęłam krążek Adaring, miesiączkę miałam 20-21 grudnia. W piątek 22 grudnia powinnam założyć nowy krążek, lecz pomyliły mi się daty i myślałam że mam włożyć w piątek 29 grudnia. 24 i 27 grudnia odbywałam stosunek z mężem bez innego zabezpieczenia, gdzie 27 po stosunku dostałam krwawienia. Czy nowy krążek mogę założyć dziś czy mam czekać do następnej miesiączki i czy jest ryzyko, że mogłam już zajść w ciążę? Pozdrawiam.
KOBIETA, 30 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety w tej sytuacji ciąży wykluczyć nie można. W pytaniu pisze Pani, że usunęła krążek antykoncepcyjny, po czym nie założyła kolejnego w prawidłowym terminie. W czasie przerwy doszło do niezabezpieczonych stosunków. Pojawiło się także krwawienie z odstawienia. Wydaje się, że w tej sytuacji najbezpieczniej będzie wstrzymać się z założeniem nowego krążka do kolejnego krwawienia, które już będzie miesiączką. Jej obecność wykluczy obecność ciąży. Do tego czasu nie można mieć pewności, że nie doszło do zapłodnienia.

W sytuacji, gdy pojawią się objawy ciąży w postaci mdłości, wymiotów, bólu podbrzusza, nadmiernej senności, konieczne będzie wykonanie testu ciążowego wcześniej. Pozytywny wynik będzie wymagał dodatkowej weryfikacji badaniem b-HCG w laboratorium. Wysoki poziom, jeśli taki się pojawi, należy dodatkowo potwierdzić w badaniu USG u ginekologa.

Jeśli jednak będzie chciała Pani wrócić do antykoncepcji wcześniej, to także trzeba byłoby skontaktować się z ginekologiem, aby zrobić to prawidłowo i nie dopuścić do sytuacji, w której stosuje Pani antykoncepcję hormonalną we wczesnej ciąży.

Zachęcamy zatem do obserwowania organizmu oraz podjęcia kontaktu z lekarzem w razie potrzeby. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy https://portal.abczdrowie.pl/pierscien-antykoncepcyjny https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.