Czy mój stan fizyczny i psychiczny po walce z nałogami może się jeszcze poprawić?

Witam Jestem alkocholikem z ok 9 letnim starzem upijalem się co tydzień biorąc przy tym ok grama anfetaminy lub kokainy rok temu zaprzestałem brania jakichkolwiek narkotyków i tylko trzy razy się upiłem, mam pytanie po odstawieniu narkotykow wróciłem do palenia papierosów które na trzy lata rzuciłem prawdopodobnie przez stres wiem ze to ni jak się przekłada z paleniem a raczej kumuluje stres, nie korzystałem z terapi i nie dołączyłem do grup anonimowych alkocholikow, chodź wiem ze to pomaga ponownie otworzyć się na świat itp trochę czytałem na temat nałogów myśle ze pochopnie je rzuciłem bez żadnych wspomagających lekarstw, wydaje mi się ze psychicznie już jestem strasznie wyczerpany. Mam nadzieje ze nie wyrzuca mnie z pracy bo zachowuje się jak totalny wariat z depresja ktora prawdopodobnie mam, mieszkam w UK wiadomo straciłem kolegów i przez ten czas odizolowanym się totalnie od społeczeństwa mam leki boje się czasami wyjść z mieszkania, stać w kolejce lub wogole rozmowy z nieznajomym, brak zainteresowań, braki w pamięci, słownictwie, uniemożliwiają Mi nawiazywania nowych kontaktów międzyludzkich wiem ze stalem się zimny jak góra lodowa, wiem tez ze tego wszystkiego bede musiał się nauczyć od początku, od jakiegoś czasu zacząłem pic piwo trzy na weekend lub jedno jak przyjdę z pracy pomaga strasznie o wiele lepiej się czuje nie upijam się i kontroluje wypita ilość, mam pytanie czy od czasu do czasu mogę wypić piwo w małych ilościach skoro jestem alkocholikiem? dodam ze walczę z tym jak tylko mogę, nikomu w rodzinie o tym nie powiem, mam dwuch braci alkocholikow i siostrę chodź się nie przyznają, postanowiłem nic na ten temat nie mówić. Mam jeszcze jedno pytanie kiedy muj stan fizyczny jak i psychiczny może się poprawić ile czasu potrwa walka z nałogami?

Zachęcam mimo wszystko do podjęcia psychoterapii. W Pana sytuacji rozwiązaniem może być psychoterapia online (jest wiele gabinetów, które mają taką możliwość). Opisane objawy mogą wskazywać zarówno na zaburzenia związane z długotrwałym nadużywaniem substancji psychoaktywnych, jednakże mogą też wskazywać na inne trudności (np zaburzenia osobowości). Specjalista pomoże nie tylko poradzić sobie z utrzymaniem abstynencji, objawami odstawiennymi, jak i deficytami interpersonalnymi i poznawczymi związanymi z uzależnieniem, ale także pomoże przyjrzeć się głębszym przyczynom uzależnienia (sięgania po alkohol). To z kolei pozwoli na pracę nad nimi i zmianę, a tym samym trwalsze poradzenie sobie z nałogiem i utrzymywanie abstynencji. Zachęcam do skorzystania ze wsparcia, szczególnie, że w tego, co Pan napisał wynika, objawy znacznie wpływają na Pana życie uniemożliwiając normalne, satysfakcjonujące funkcjonowanie w pracy i podejmowanie kontaktów międzyludzkich. Poprawa jest jak najbardziej możliwa, wymaga jednak zaangażowanej pracy nad sobą.