Czy mój wiek i poziom hormonów wyklucza zajście w ciążę?

Mam 37 lat. Od kilku miesięcy staram się zajść w ciążę (pierwszą), jednakże bezskutecznie. Lekarz zlecił badanie poziomu hormonów. Odebrałam wyniki i strasznie się denerwuję, bo wizytę mam dopiero 15.11.2010 r.
Badania wykonałam w 16 dniu cyklu. Cykle mam regularne, 28-dniowe od wielu lat. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej.
Moje wyniki: TSH trzecia generacja - 6,57 ulU/mL (norma 0,28 - 4,3), Estradiol 72,33 pg/ml, progesteron 1,95 ng/ml, LH 15,26 mlU/ml, FSH 5,87 mlU/ml, prolaktyna 21,07 ng/ml.
Bardzo się denerwuję, że już dla mnie jest za późno.
Proszę o pomoc

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jak na ciążę, jest Pani rzeczywiście w dość zaawansowanym wieku. Jednakże fakt, że miesiączkuje Pani wciąż regularnie, pozwala mieć nadzieję, że się uda!
Warto, by orientowała się Pani w swoim cyklu, kiedy ma Pani dni płodne (więcej przeczyta Pani na ten temat w mojej odpowiedzi na inne pytanie).
Poziom TSH jest nieco podwyższony, co świadczy o niedoczynności tarczycy. Wynik ten powinna Pani skonsultować z endokrynologiem, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Utrzymanie poziomu hormonów tarczycy w normie jest w ciąży bardzo istotne. Progesteron i estradiol mieszczą się w normie, prolaktyna też, jedynie stosunek FSH do LH nieco za wysoki, może skłaniać do diagnostyki w kierunku PCOS (zespołu policystycznych jajników).
Pozdrawiam serdecznie!