Czy moja dieta i ćwiczenia są prawidłowe?

Mam 12 lat, 160 cm wzrostu i ważę 58 kg. Chciałabym ważyć 52 kg do wakacji, bo jadę nad morze i chcę ładnie wyglądać. Dietę zaczęłam stosować miesiąc temu, lecz nic się nie zmieniło. Jem 5 posiłków dziennie: śniadanie - płatki nestle fitness lub owsiankę. II śniadanie - kanapka z szynką i ogórkiem w szkole. Obiad - zupa, rzadko, a na drugie danie mała łyżka ziemniaków, kurczak, ryba lub jakieś inne mięso, często jem obiady z ,,Pomył na...". Podwieczorek - jogurt owocowy lub jakiś owoc, najczęściej jabłko, banan lub pomarańcza. Kolacja - kanapka lub jajecznica, najczęściej kanapka z szynką i chlebem pełnoziarnistym. Ćwiczę ok. 4 razy w tygodniu na rowerku, dziś przebiegłam 1 km - ile to kcal? Posiłki staram się jeść regularnie, ale nie zawsze mogę, bo jestem w szkole i różnie kończę lekcje. Czasami jem batonik muesli z wiśnią lub truskawką. Nie wiem, czemu nie chudnę, ale nie mam zamiaru rezygnować, bo mam nadzieję, że efekt wkrótce nastąpi, ale nie wiem, może robię coś źle? Czy mam jeszcze coś zmienić, bo bardzo, bardzo zależy mi, żeby schudną do wakacji. Proszę o pomoc. Ola :)
12 LAT ponad rok temu

Witam!

Twój jadłospis wydaje się być w porządku, choć wydaje mi się, że spożywasz trochę za mało warzyw i produktów mlecznych. W Twoim przypadku istotną rolę odgrywa nie dieta, lecz aktywność fizyczną. Dietę bym odradzała. Korzystne może być natomiast stosowanie urozmaiconego menu.

Zajrzyj na stronę Instytutu Żywności i Żywienia. Znajdziesz tam Piramidę Zdrowego Żywienia.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Odnośnie aktywności, pokonanie dystansu 1 km jest równoznaczne ze spaleniem ok. 60-70 kcal. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl.

Pochwalam to, że się nie głodzisz! :)

Pozdrawiam