Czy moje nastawienie do partnera jest złe?

Dzień dobry, Jestem w związku z partnerką. Generalnie wszystko działa jak w normalnym związku, są wzloty i upadki ale jest stabilnie. Ostatnio doszło do rozmowy na temat byłych partnerów. Wiedziałem, że jacyś byli i jakoś sobie to w głowie ułożyłem, ale okazało się, że było ich więcej (nie tak dużo więcej) w tym "przygody" na jedną noc. I o ile z dłuższymi związkami jakoś bym sobie poradził, tak wiedząc, że było z tym różnie zaczęła mnie to wszystko straszne dręczyć. Nie mam problemu z zazdrością, ufam i chyba jedynie występuje ta pozytywna zazdrość która pokazuje że mi zależy, nie próbuje partnerki kontrolować czy ograniczać. Nie mam też problemu z tym, żeby się porównywać do jej byłych. Moje poczucie wartości jest stabilne i nie bazuje na porównywaniu się do innych. Jednak podchodzę do związku w bardzo romantyczny i staroświecki sposób. Fakt, że inni mężczyźni ją mieli, czasem bez większych starań przytłacza mnie bardzo i już w trakcie rozmowy nabierałem obrzydzenia, ponieważ obrzydzają mnie inni mężczyźni i teraz całując partnerkę myślę o tym że całuję tych mężczyzn w penisy. Przychodzi mi do głowy jeszcze jedna rzecz, że być może bardziej mnie to dotyka dlatego że ona miała więcej partnerów niż ja, tym samym inaczej do tego podchodzę. Jednak "nadrabianie" tego może nie rozwiązać mojego problemu, a tylko popsuć to co mam. Czy w ogóle psychoterapia może mi w tym pomóc?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Rozumiem, że obecna sytuacja wywołuje u Pana silne emocje i pewne trudności w przetwarzaniu informacji o przeszłości partnerskiej Pana dziewczyny. To, co Pan odczuwa, jest dość powszechne i może być związane z różnicami w postrzeganiu związków i seksualności.

Ważne jest, aby zrozumieć, że przeszłość partnerki nie definiuje jej jako osoby, ani nie wpływa na wartość Waszego obecnego związku. Każda osoba ma swoją historię i doświadczenia, które kształtują jej obecne życie, ale nie muszą determinować przyszłości.

Jeśli chodzi o psychoterapię, zdecydowanie może ona pomóc w takiej sytuacji. Psychoterapeuta może pomóc Panu zrozumieć i przetworzyć swoje emocje, a także nauczyć radzenia sobie z myślami, które wywołują dyskomfort. Praca z terapeutą może również pomóc w zrozumieniu własnych wartości i przekonań na temat dobrego związku.

Dodatkowo, polecam zapoznać się z artykułami, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat relacji i radzenia sobie z trudnymi emocjami:

https://portal.abczdrowie.pl/zazdrosc-u-mezczyzn

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/zazdrosc-w-zwiazku

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w rozwiązywaniu tej sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.