Czy moje wyniki badań oznaczają już boreliozę?

Dzień dobry. Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Borelioza igm 112, igg 8. Ogólnie często mam zgagę, zawroty głowy i wypadają mi włosy choć nie wiem czy to z tym można powiązać. Innych objawów nie mam chorobowych. Morfologia w normie, crp także. Ob 16. Czy te wyniki igm mogą świadczyć o boreliozie? Co powinnam dalej działać? Kleszcza miałam z trzy lata temu. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 34 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani,
czy dany wynik badania skonsultowała z lekarzem specjalistą. Trudno bowiem z
racji odległości ocenić dokładnie stan zdrowia.

Na podstawie wskazanych
parametrów przeciwciał przeciwko boreliozie można by stwierdzić, że wartość w
klasie IgM zostały przekroczone, gdyż prawidłowy wykres oscyluje w granicach:
0,4 - 2,8g/l. Mogłoby to świadczyć o świeżym zakażeniu boreliozą. Przeciwciała
w klasie IgG są na prawidłowym poziomie.

W klasie IgM
przeciwciała tworzą się po upływie około 6 – 8 tygodni od momentu zakażenia.
Może wskazywać to na wczesną infekcję.

Taką sytuację
należałoby skonsultować z lekarzem specjalistą od chorób zakaźnych. Możliwe, że
niezbędne będzie wprowadzenie właściwego leczenia.

Ogólne objawy boreliozy
to między innymi: złe samopoczucie, gorączka, zmęczenie, bóle głowy, stawów i
mięśni.

Życzymy Pani szybkiego
powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka
została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-poboreliozowy-leczenie-objawy-i-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-borelioze-stawowa-oto-4-objawy-ktore-swiadcza-o-zakazeniu

Przypominamy, że
udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania
diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady
lekarskiej.