Czy możemy z mężem starać się o dziecko?

Staramy się z mężem o dziecko. Jestem w 11 dc, na monitoringu stwierdzono, ze owulacja powinna wystąpić 4/5 pazdziernik, czyli za 4 dni. Chciałam dowiedzieć się, czy antybiotyk Amotaks, który przyjmowałam wcześniej (5-9.09), a później leki: octeangin, nasometin, pyralgin, glimbax, otrivin i gripex (19-22.09) mogłyby mieć wpływ na nasze starania w tym cyklu? Dodam, ze jestem już zdrowa. Mąż gorączkował wczoraj, przyjął polopirynę, dzisiaj ma się już dobrze. Czy możemy starać się o dziecko, czy z uwagi na przyjmowane wcześniej leki, powinnismy poczekać do kolejnego cyklu?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, przyjmowane przez Panią leki: Amotaks, Glimbax, Nasometin, Octeangin, Otrivin, Pyralgin i Gripex zostały już dawno wydalone z organizmu i w związku z tym staranie się o dziecko w tym cyklu nie jest zabronione. Ważne jest, aby choroba została u Pani w pełni doleczona, ponieważ gdyby coś się rozwinęło i byłaby Pani dodatkowo w ciąży, istniałoby duże ograniczenie co do przyjmowania leków. Proszę także pamiętać, że z powodu choroby owulacja może się delikatnie przesunąć.

Polopiryna zażyta jednorazowo przez męża również nie powinna negatywnie wpłynąć na jakość nasienia, jednak gdyby przyjmował ją stale, należy liczyć się ze skutkami ubocznymi w postaci uszkodzonych plemników.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/starania-o-drugie-dziecko

https://portal.abczdrowie.pl/toczen-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/planowanie-poczecia-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.